Bobas & Junior odzież i akcesoria dziecięce

PROBLEMY POKARMOWE NIEMOWLAT

        Niedojrzałość układu pokarmowego jest jedna z przyczyn dolegliwości pokarmowych u niemowląt. W układzie pokarmowym małego człowieka produkowane są mniejsze ilości enzymów biorących udział w trawieniu, co powoduje problemy w trawieniu m.in. białek i tłuszczy.

Ogólnie

        Potrzeba czasu, by niedojrzały układ pokarmowy zaczął funkcjonować z pełną wydajnością. Inną przyczyną kłopotów z brzuszkiem może być nieodpowiednia dieta mamy karmiącej piersią, a także zmiana sposobu karmienia np. przejście z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym lub rozszerzenie diety dziecka. Układ pokarmowy musi się po prostu przyzwyczaić do nowych pokarmów.
Każde dziecko jest inne i znalezienie przyczyn niespokojnego zachowania (nie związanego z głodem i mokra pieluszką) może zająć trochę czasu. Warto prowadzić dzienniczek, w którym będziecie notować spostrzeżenia, np. porę i czynniki związane z płaczem oraz metody, które wydaja się niemowlę uspokajać.

Kolka

         Niemowlę płacze bez wyraźnej przyczyny, prężenie się, wierzganie nóżkami oraz twardy brzuszek to może oznaczać, że ma kolkę. Pomiędzy 10% a 40% niemowląt zarówno karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym cierpi z powodu kolki. Mimo, że lekarze od ponad 40 lat badają kolkę niemowląt, dokładne powody jej wystąpienia pozostają wciąż nieznane. Potencjalne przyczyny to alergia na krowie mleko bądź nietolerancja laktozy, ale także niedojrzałość unerwienia układu pokarmowego niemowlęcia. Również nastrój niepokój lub zdenerwowanie mamy karmiącej piersią może mieć wpływ na wystąpienie kolki u dziecka

Jak sobie radzić z kolką

  • Po pierwsze postaraj się uspokoić niemowlę – gdy rozpaczliwie płacze połyka jeszcze więcej powietrza, wzmagającego kolki.
  • Weź dziecko na ręce, ułóż na przedramieniu brzuchem do dołu, oprzyj jego główkę na dłoni. Ręce i nogi zwisają swobodnie.
  • Podtrzymuj malucha drugą ręką, możesz głaskać go po plecach. Czasem pomaga też unoszenie dziecka w pozycji pionowej, jak po posiłku przy „odbijaniu”.
  • Gimnastykuj malucha – połóż go na plecach, delikatnie chwyć nóżki i zginaj w kierunku brzuszka.
  • Przytulaj – możesz skorzystać ze sprawdzonej w pierwszych dniach życia dziecka metody „skóra do skóry” – rozbierz malucha i połóż na swoich nagich piersiach i brzuchu. Uczucie bliskości zadziała uspokajająco.
  • Zrób kąpiel (jeśli maluch podczas ataku kolki to zaakceptuje) – ciepła woda rozluźnia i uspokaja.
  • Ogrzej brzuszek – używając pieluszki tetrowej, przeprasowanej żelazkiem lub kupionego w aptece okładu żelowego.
  • Smoczek – jeśli go stosujesz – też może okazać się pomocnym uspokajaczem. Nie bój się, że dziecko się przyzwyczai –przeczekaj te trzy miesiące dokuczliwej kolki.
  • Niektóre maluchy uspokajają się przy dźwięku włączonej suszarki czy wentylatora. Pomaga też jednostajna, spokojna muzyka.
  • Dźwięki te przypominają dziecku to, co słyszało jeszcze u mamy w brzuchu


Zaparcia

         Niemowlę często ma twarde stolce lub ma problem z oddaniem stolca. Pomiędzy 16% a 40% niemowląt cierpiących z powodu zaparć odczuwa dolegliwości w pierwszym półroczu życia
         Występowanie zaparć u niemowląt może wynikać z kilku przyczyn. Jedna z nich może być zbyt mała ilość płynów, które otrzymuje niemowlę. Częściej się to zdarza, gdy na dworze jest ciepło i dziecko bardziej się poci. Inna dobrze poznana przyczyna zaparć jest niewłaściwy skał flory bakteryjnej, wspomagającej prace jelita, a także niewłaściwa dieta. Np. karmienie mlekiem modyfikowanym nieodpowiednio dobranym do potrzeb dziecka.

Jak sobie radzić z zaparciami

  • Podaj dziecku odrobinę wody na łyżeczce lub z użyciem zakraplacza.
  • Delikatnie masuj brzuszek niemowlęcia.
  • Połóż dziecko na plecach i spróbuj delikatnie ruszać nóżkami, jak gdyby jechało rowerem.


Ulewania

         Niemowlę ulewa niewielka ilość mleka po karmieniu. Niemal wszystkim niemowlętom zdarzają się ulewania w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Może ono wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego. Małe brzuszki nie potrafią jeszcze zatrzymać wszystkiego, co do nich trafiło. Przyczyna może być przekarmianie dziecka lub nieodpowiednia technika karmienia piersią lub butelka( dziecko połyka zbyt wiele powietrz podczas jedzenia). Gdy dziecko jest karmione butelka, wiele zależy od wielkości otworu w smoczku, jeśli jest zbyt duży, dziecko Może połykać pokarm wraz z powietrzem. Gdy jest zbyt mały, niemowlę ssie zbyt mocno, także połykając powietrze. Ulewanie może być też oznaka alergii pokarmowej na białko mleka krowiego. Dlatego kwestię ulewania u dziecka najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą.

Jak sobie radzić z ulewaniem

  •  Karm dziecko w pozycji pionowej, a po karmieniu przytrzymaj je tak do 45 minut.
  •  Delikatnie obchodź się z dzieckiem, szczególnie jeśli czekasz, aż mu się odbije.
  •  Unikaj przewijanie gdy niemowlak ma pełny brzuszek.
  •  Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, rozważ z lekarzem mleko typu AR, odpowiednie dla niemowląt z tendencja do ulewania.

Przejście z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym

  • Przede wszystkim porozmawiaj z lekarzem. Odpowie na wszystkie Twoje pytania i doradzi odpowiedni moment
  • Zmieniaj dietę stopniowo, uważnie obserwuj reakcję dziecka.
  • W porozumieniu z lekarzem wybierz produkt o składzie odpowiednim dla wrażliwego układu pokarmowego niemowlęcia.