Bobas & Junior odzież i akcesoria dziecięce

SEN

Rodzice często zadają sobie to pytanie. Oczywiście jedyną osobą, która tak naprawdę mogłaby na nie odpowiedzieć, jest samo dziecko. Są niemowlęta, które potrzebują bardzo dużo snu, inne zdumiewająco mało.

ILE SNU POTRZEBUJE NIEMOWLĘ

       Dopóki dziecko dobrze je, ma dobre samopoczucie, dużo przebywa na świeżym powietrzu i sypia w chłodnym miejscu, może samo rozstrzygać o tym, ile snu potrzebuje. Przez pierwsze kilka miesięcy niemowlęta sypiają na ogół od karmienia do karmienia, pod warunkiem, że są najedzone i nie cierpią na niestrawność. Ale są i takie, które budzą się niezwykle często, i to od pierwszego dnia, mimo że nic im nie dokucza. Jeżeli tak właśnie zachowuje się wasze dziecko, nie macie nic do zrobienia w tej sprawie- taka jego natura.
        Starsze niemowlęta sypiają coraz mniej i mniej. Najpierw skracają sen późnym popołudniem. Po jakimś czasie sypiają mniej i w innych porach dnia. Każde niemowlę wyrabia sobie indywidualne nawyki w tym zakresie, ale na ogół przyzwyczajają się do określonych godzin. Pod koniec pierwszego roku życia większość niemowląt układa się do spania tylko 2 razy w ciągu dnia; między rokiem a półtora większość rezygnuje także z jednej z tych drzemek. Tylko jednak w okresie niemowlęctwa możemy pozwolić na to, by dziecko samo decydowało o tym, kiedy śpi. Dwuletnie dziecko przedstawia sobą znacznie bardziej złożony problem. Podniecenie, niepokój, lęki przed złymi snami, rywalizacja z siostrą lub bratem nie pozwalają mu, być może, sypiać tyle, ile powinno.

UKŁADANIE DZIECKA DO SNU

       Najlepiej przyzwyczajać niemowlę by układało się w łóżeczku i zasypiało zaraz po posiłku. Dobrze jest również, by niemowlę przywykło do zasypiania we własnym łóżeczku, bez towarzystwa, przynajmniej od momentu, gdy skończyły się kłopoty z kolką gazową.
     Niemowlęta w większości przyzwyczajają się z równym powodzeniem do ciszy w domu, jak i do umiarkowanych hałasów. Nie ma więc sensu chodzenie na palcach i szeptanie- wyrabiałoby to tylko u niemowlaka nawyk budzenia się na każdy nieoczekiwany odgłos. Niemowlęta i starsze dzieci, przyzwyczajone do odgłosów krzątaniny domowej i do głosów ludzkich, mają zwykle niezaburzony sen podczas wizyty w domu rozbawionych i gadatliwych gości, śpią także przy włączonym radiu i telewizji, jeżeli są nieco wyciszone, nie budzą się nawet, gdy ktoś wchodzi do pokoju.

NA PLECACH CZY NA BRZUSZKU

       Wydaje się, że większość niemowląt od samego początku czuje się lepiej zasypiając na brzuszku. Ta obserwacja potwierdza się szczególnie w przypadkach niemowlęcia, któremu dokucza kolka: prawdopodobnie ucisk na brzuszek częściowo łagodzi bóle spowodowane gazami.
         Innym niemowlętom jest od początku wszystko jedno, jak śpią, a są takie, które wolą zasypiać na plecach. Jednak gdy niemowlę śpi na plecach jest ryzyko zakrztuszenia się, w przypadku gdy zacznie wymiotować. Ponadto, ponieważ niemowlęta mają zwyczaj zwracać się twarzą w te samą stronę- na ogół do środka pokoju- główka może zostać z jednej strony spłaszczona. Nie powoduje to oczywiście żadnego uszkodzenia mózgu, a i głowa nabiera z czasem normalnego kształtu, choć niekiedy dopiero po paru latach. Można przyzwyczajać niemowlę do zwracania główki przy zasypianiu to w jedną, to w drugą stronę, układając je raz z jednej, raz z drugiej strony łóżeczka- główka tam gdzie poprzednio były nóżki i odwrotnie- i zmieniając tę pozycję za każdym razem. Nawet gdy niemowlę ma swój ulubiony kąt w pokoju, który obserwuje, będzie dzięki zmianom pozycji zwrócone tam tą stroną główki tylko przez połowę czasu. Po kilku tygodniach upodoba sobie tak zdecydowanie określona pozycję na brzuszku lub na pleckach, że trzeba by z nim walczyć, aby zmienić ten nawyk.
       Niektórzy lekarze radzą, by dla uniknięcia minusów zasypiania na plecach i na brzuszku, uczyć raczej zasypiania na boku, z podłożoną dość twardą poduszką. Jednak praktyka udowodniła, że rzadko to się udaje; niemowlę zawsze ześlizguje się z poduszki i śpi ostatecznie na plecach lub na brzuszku. Jednakże po 6 miesiącach niektóre niemowlęta wybierają sypianie na boczku z własnej woli.

K.K.

Źródło: „DZIECKO- pielęgnowanie i wychowywanie” Benjamin Spock, Michael B. Rothenberg, wyd. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.