Bobas & Junior odzież i akcesoria dziecięce

SMOCZKI

         Ssanie to jeden z najsilniejszych instynktów, z jakimi dziecko przychodzi na świat. Ssąc, maluch uspokaja się, zasypia, czuje się szczęśliwy i bezpieczny. Dzięki ssaniu żuchwa niemowlęcia stopniowo przesuwa się do przodu i pod koniec 1-go roku życia ostatecznie formuje się prawidłowy zarys szczęki. Przez pierwsze 2-3 miesiące życia maleństwo przede wszystkim je i śpi. Instynkt ssania jest zazwyczaj wystarczająco zaspokojony podczas karmienia piersią. Dla starszych dzieci, u których przerwy między karmieniami i okresy czuwania są coraz dłuższe, niezbędne staje się podanie smoczka ( można dziecku podać smoczek wcześniej jeżeli zauważysz, że instynkt ssania nie jest zaspakajany).
Kupując smoczek pamiętaj :

  • Wszystkie smoczki uspokajające powinny spełniać normę europejska PN-EN 1400 oraz posiadać atest PZH.
  • Smoczek powinien posiadać odpowiednia wielkość np.: Dla najmłodszych dzieci A ( do 6 miesiąca życia z małą tarczką i najmniejszą gumką), dla średniaków B ( do 18 miesiąca życia) i dla starszaków C ( powyżej 18 miesiąca życia). Rozmiar c nie jest dostępny we wszystkich rodzajach smoczków, gdyż dziecko w tym wieku nie powinno już z nich korzystać. Podział jest oczywiście umowny. Obserwując rozwój swojego maluszka sama będziesz wiedziała, jaki rodzaj smoczka mu zaproponować i kiedy zmienić na większy ( każde dziecko rozwija się we własnym tempie ).

Rodzaj gumki

Smoczki maja dwa rodzaje gumek:

  • Lateksowe, które są wykonane z naturalnego kauczuku (jasno brązowe, przezroczyste lub lekko matowe), o charakterystycznym smaku i zapachu,
  • Silikonowe, wykonane z ciekłego silikonu ( całkowicie przezroczyste) bez smaku i zapachu.
  • Smoczki lateksowe są mniej trwałe – gumka w trakcie używania traci sprężystość, ciemnieje pod wpływem działania promieni słonecznych, po dłuższym stosowaniu zaczyna się kleić oraz zwiększać swoja objętość. Wielu rodziców bardzo ceni sobie o wiele mocniejsze smoczki z gumka silikonową, która jest bezsmakowa i bezzapachowa ( dzięki czemu łatwiej odzwyczaić dziecko od smoczka). Nie ulega ona również zniszczeniu pod wpływem słońca. Pewnym minusem gumek silikonowych jest ich nieco mniejsza odporność na gryzienie. Jeżeli dziecko ma już ząbki i chcemy zastosować smoczek silikonowy, to należy go poddawać ciągłej kontroli, sprawdzając czy gumka nie jest nadgryziona.

Kształt gumki

         Gumki w smoczkach do uspakajania występują w trzech kształtach. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że kształt gumki nie ma związku z ewentualnymi wadami zgryzu, które mogą pojawić się u dziecka.

  • Smoczek okrągły – posiada okrągłą gumkę, która jest węższa w miejscu łączenia z tarczką, stopniowo rozszerza się i zaokrągla. Te typ smoczka możesz włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób, gdyż jego tarczka jest w kształcie ósemki.
  • Smoczek anatomiczny – jest najbardziej popularny ze wszystkich smoczków. Możesz włożyć go do buzi dziecka tylko w jeden sposób – uwypukleniem gumki smoczka ku podniebieniu. Tarczka tego smoczka ma zawsze specjalne wyprofilowanie pod nosek dziecka. Swoim kształtem przypomina kobiecy sutek.
  • Smoczek symetryczny – posiada gumkę płaska z obu stron. Możesz go włożyć do buzi maluszka w dowolny sposób ( smoczek nie ma „góry” ani „dołu” ), Jego tarczka ma podobny kształt jak w smoczkach okrągłych.
  • Gumka w prawidłowym smoczku musi się dobrze odpowietrzać. Jej naciśnięcie powinno spowodować ujście powietrza, a zwolnienie nacisku powrót gumki do pierwotnego kształtu. Pamiętaj, aby nie kupować smoczków, które wewnątrz gumki maja elementy plastikowe lub których gumka jest sztywna i się nieodpowietrza. Stosowanie takich smoczków negatywnie wpływa na kształtowanie się jamy ustnej dziecka.

Tarczka

         To element praktyczny, ale i dekoracyjny. Smoczki mają tarczki tradycyjne ( z jednostronnym wyjściem na nosek) i w kształcie ósemki (z obu stron wycięte nanosem). Przed zakupem sprawdź, czy maja one otwory wentylacyjne. Pamiętaj, by wybrać tarczkę dopasowaną do wielkości buzi maluszka. Zbyt mała może być wciągnięta przez dziecko do buzi, a zbyt duża może utrudniać mu oddychanie.
Pamiętaj, że w smoczkach stosowane Są też tarczki w kształcie kółka. Nie zaleca się ich używania, gdyż tarczka w większości przypadków uciska nosek dziecka.

 Odzwyczajamy od smoczka

         Pediatrzy i stomatolodzy są zgodni, że sporadyczne ssanie smoczka służące zaspokajaniu odruchu ssania nie stanowi dla malca żadnego zagrożenia. Jeśli jednak dziecko ssie smoczek zbyt długo lub używa go bardzo często także w czasie dnia, to istnieje niebezpieczeństwo pojawieniu się wady zgryzu. Do najczęstszych należą tzw. sklepienie gotyckie, czyli zbytnie uwypuklenie górnego łuku zębowego (maluch robi tak zwany dziobek). Zazwyczaj wiąże się to ze zbytnim wysunięciem do przodu górnych jedynek i dwójek, cofnięciem dolnej szczęki, powstaniem szpary miedzy zębami dolnymi i górnymi ( może to nawet utrudniać gryzienie). Także psychologowie sygnalizują niekorzystny wpływ częstego używania smoczka. Maluch, który cały czas ma smoczek w buzi zaczyna później mówić i ma mniejszą ochotę na porozumiewanie się z otoczeniem. Aby unikać kłopotów, warto wybrać dobry moment na odzwyczajenie pociechy od smoczka.
Z badań i obserwacji wynika, że najlepiej odzwyczajać malca gdy ma:

  • 5-6 miesięcy: w tym wieku dynamicznie się rozwija, ma nowe osiągnięcia,
  • 1,5 – 2 lat: potrafi lepiej radzić sobie z emocjami, czasami samodzielnie wyrzuca smoczek, manifestując swoja „dorosłość”. Gdy decydujesz się na odzwyczajenie, odwracaj uwagę dziecka od smoczka, nie podawaj go w ciągu dnia (najlepiej, by maluch go nie widział), zajmuj paluszki dziecka ( budujcie z klocków, układajcie puzzle, rysujcie).

        Wszystkie smoczki trzeba, co jakiś czas wymieniać. Oznaki zużycia to lepkość i zdeformowany kształt. Lepki, klejący smoczek trudniej domyć, co zwiększa ryzyko biegunki u dziecka.